Anglican Church Pray Daily

PRAY DAILY
May 2019
WEDNESDAY 1 May
 The Dioceses of Mpwapwa (Tanzania): †Jacob Erasto Chimeledya, Yambio (South Sudan): †Peter Munde Yacoub; Yangon (Myanmar): †Stephen Than Myint Oo, †Samuel Htang Oak
 The Diocese of Duk and the ongoing work of peace-making in South Sudan: †Daniel Deng Abot
 The Anglican Church of Australia: The Primate †Philip Freier; The General Secretary – Anne Hywood; The General Synod and the Standing Committee
 The Parish of Everton Park: Andrew Peters
 Anglicare SQ TRACC Gympie Foster & Kinship Care
 Anglican Schools Office, Church House: Executive Director – Sherril Molloy and staff


THURSDAY 2 May
 The Dioceses of Mthatha (formerly St John’s) (Southern Africa): †Hummingfield Ndwandwe; Yei (South Sudan): †Hilary Adeba Luate
 The Diocese of Adelaide: †Geoff Smith, †Timothy Harris, †Chris McLeod; Clergy & People
 The Parish of Fortitude Valley: Stephen Redhead – Locum, Susan Barker
 Cooloola Community Development Centre
 Anglican Church Grammar School, East Brisbane: Headmaster – Alan Campbell; Chaplain – Bryan Gadd; Chair of School Council – Daniel O’Connor, members of School Council; staff and students

FRIDAY 3 May
 The Dioceses of Muhabura (Uganda): †Cranmer Mugisha; Yeri (South Sudan): †John Abraham Nyari; Ijumu (Nigeria): †Paul Olarewaju Ojo
 The Diocese of Armidale: †Rick Lewers; Clergy and People
 The Parish of Freshwater: Claye Middleton, Masanja Ngweso, Les Monaghan, Doug Frith
 Society of the Sacred Advent
 Cannon Hill Anglican College, Cannon Hill: Principal – Gary O’Brien; Chaplain – Sarah Leisemann; Chair of College Council – Gavin Nicholson; members of College Council; staff and students

SATURDAY 4 May
 The Dioceses of Mukono (Uganda): †James William Ssebaggala; Yewa (form. Egbado) (Nigeria): †Michael Adebayo Oluwarohunbi; Ikara (Nigeria): †Yusuf Janfalan
 The Diocese of Bathurst: †Ian Palmer; Clergy and People
 The Parish of Gatton with Ma Ma Creek: Jennifer Colbrahams, Bill Colbrahams, John Tyler
 Anglican Overseas Aid
 Canterbury College, Waterford: Principal – Daniel Walker; Chaplain – Elroy Mee; Chair of College Council – Jeff Thomas; members of College Council; staff and students

SUNDAY 5 May
 Pray for the Anglican Church of Kenya: †Jackson Ole Sapit – Primate and Archbishop of All Kenya
 The Diocese of Ballarat: †Garry Weatherill; Clergy and People
 The Parish of Gayndah: Jeff Balnaves – Locum
 Anglicare SQ Kirami Residential Aged Care Facility
 Coomera Anglican College, Coomera: Principal – Mark Sly; Chaplain – Mary-Anne Rulfs; Chair of School Council – Stephen Knott; members of College Council; staff and students

MONDAY 6 May
 The Dioceses of Multan (Pakistan): †Leo Rodrick Paul; Yirol (South Sudan): †Paul Tokmach Lual, †Isaac Nyaryiel Aleth; Ikeduru (Nigeria): †Emmanuel Maduwike
 The Diocese of Bendigo: †Matt Brain; Clergy and People
 The Parish of Gold Coast North: John Dougherty, Gary Smith, Chris Johnson, Lynda Johnson, Don Campbell, Lynette Dunn, Bp Len Eacott, Roseanne Stower, Sidney Rogers, Mary-Anne Rulfs, Bruce Sligo
 Inala Careforce
 Fraser Coast Anglican College, Hervey Bay: Principal – Joe Wright; Chaplain – Jeff Jarvis; Chair of College Council – Barnaby Eaton; members of College Council; staff and students

TUESDAY 7 May
 The Dioceses of Mumbai (Formerly Bombay) (North India): †Prakash Patole; Yokohama (Japan): †Ignatius Osamu Irie
 The Diocese of Brisbane: †Phillip Aspinall; Assistant Bishops: †Cameron Venables, †Jeremy Greaves, †John Roundhill; Clergy and People
 The Parish Gold Coast South: Phillip Hardie, Arthur Savage, Greg McGrory
 Anglicare SQ Mental Health & Family Wellbeing Inala
 Hillbrook Anglican School, Enoggera: Principal – Geoff Newton; Chaplain – David Adams; Chair of School Council – Robert Seljak; members of School Council; staff and students

WEDNESDAY 8 May
 The Dioceses of Mumias (Kenya): †Joseph Wandera; Yola (Nigeria): †Markus Ibrahim; York (England): †John Sentamu, †Paul John Ferguson, †John Bromilow Thomson, †Glyn Webster, †Alison White
 The Diocese of Bunbury: †Ian Coutts, Clergy and People
 The Parish of Goodna: Lindsay Howie – Locum, Graham Frizzell, Thomas Gray
 St Francis College Formation students
 Matthew Flinders Anglican College, Buderim: Principal – Stuart Meade; Chaplain – Lizzie Gaitskell; Chair of College Council – Evan Gilbert; members of College Council; staff and students

THURSDAY 9 May
 The Dioceses of Mundri (South Sudan): †Bismark Monday Avokaya Azumu; Ysabel (Melanesia): †Ellison Quity
 The Diocese of Canberra-Goulburn : Mark Short – Bishop Elect, †Trevor Edwards – Administrator; Assistant Bishop: †Stephen Pickard; Clergy and People
 The Parish of Goonaneman: Vacant
 Director of Discernment: John Milburn and assistant Lyn Lamb
 St Aidan’s Anglican Girls’ School, Corinda: Principal – Toni Riordan; Chaplain – Gillian Moses; Chair of School Council – Cecile Wake; School Council members; staff and students

FRIDAY 10 May
 The Dioceses of Mundu Area (South Sudan): †Samuel Lomue Eluzai; Yukon (Canada): †Larry David Robertson; Ikka (Nigeria): †Peter Onekpe
 Ministry to the Defence Force: †Ian Lambert; Chaplains & Members of the Defence Force
 The Parish of Goondiwindi: Kay Hart
 Anglicare SQ Mental Health & Family Wellbeing, Ipswich
 St Andrew’s Anglican College, Peregian Springs: Principal – Chris Ivey; Chaplain – Gary McClellan; Chair of College Council – Rosalyn Cheales; members of College Council; staff and students

SATURDAY 11 May
 The Dioceses of Muranga South (Kenya): †Julius Karanu Wa Gicheru; Zaki-Biam (Nigeria): †Benjamin Vanger; Ikwerre (Nigeria): †Blessing Enyindah
 The Diocese of Gippsland: †Richard Treloar, Clergy and People
 The Parish of Green Hills Anglicans: Bruce Boase
 Youth, Children’s & Families Ministry: Jonathan Kemp, Erica Skerman
 St Hilda’s School, Southport: Head of School – Julie Wilson-Reynolds; Chaplain – Patrick Duckworth; Chair of School Council – Susan Brandis; members of School Council; staff and students

SUNDAY 12 May
 Pray for the Anglican Church of Korea: †Moses Nagjun Yoo – Primate of Korea and Bishop of Daejeon
 The Diocese of Grafton: †Murray Harvey; Clergy and People
 The Parish of Grovely: Jenny Simson, Judy Shepherd, Gordon Steele, Deborah Hay, Robert Hay, Ray Chapman
 SAILS Anglican Sailing Adventures in Life Skills Ministry – Gold Coast, Bayside, Sunshine Coast
 St John’s Anglican College, Forest Lake: Head of College – Maria McIvor; Chaplain – Susan Crothers-Robertson; Chair of College Council – Steve Scott; members of College Council; staff and students

MONDAY 13 May
 The Dioceses of Muyinga (Burundi): †Paisible Ndacayisaba; Zanzibar (Tanzania): †Michael Hafidh; Ikwo (Nigeria): †Kenneth Ifemene
 Ministry with the Aboriginal People of Australia
 The Parish of Gympie: Shaji Joseph, Ingrid Busk, Bruce Dorman, Kevin Lewis, Jane Trigg
 Anglicare SQ Sunshine Coast Community Services
 St Luke’s Anglican School, Bundaberg: Principal – Craig Merritt; Chaplain – Iain Furby; Chair of School Council – Hermina Conradie; members of School Council; staff and students

TUESDAY 14 May
 The Dioceses of Myanmar (Myanmar): †Andrew Sa Aung Lin Htin, †Clement San Oo; Zaria (Nigeria): †Abiodun Ogunyemi
 Ministry with the Torres Strait Island People of Australia
 The Parish of Hamilton: Marian Free, Rosemary Gardiner
 Brookfield Centre
 St Margaret’s Anglican Girls School, Ascot: Principal – Roslyn Curtis; Chaplain – Vacant; Chair of School Council – Alison Quinn; School Council members; staff and students

WEDNESDAY 15 May
 The Diocese of Mytikyina (Myanmar): †John Zau Li; Zonkwa (Nigeria): †Jacob Kwashi;
Zululand (Southern Africa): †Monument Makhanya
 The Diocese of Melbourne: †Philip Freier; Regional Bishops: †Genieve Blackwell, †Bradly Billings, †Paul Barker, †Kate Prowd; Clergy and People
 The Parish of Hendra-Clayfield: Iain Moore
 Anglicare ASCQ: Karen Crouch & staff
 St Paul’s School, Bald Hills: Headmaster – Paul Browning; Chaplain – Mark Leam; Acting Chair of School Council – Lynda Johnson; members of School Council; staff and students

THURSDAY 16 May
 The Dioceses of Nagpur (North India): †Paul Dupare; Aba (Nigeria): †Christian Ugwuzor
 The Diocese of Newcastle: †Peter Stuart; Regional Bishops: †Sonia Roulston, †Charlie Murry; Clergy and People
 The Parish of Hervey Bay: Greg Loumeau, Vic Burgess, Lorraine Dawson
 Anglicare Australia: Kasy Chambers & staff
 The Glennie School, Toowoomba: Head of School – Kim Cohen; Chaplain – Sharon Mitchell; Chair of School Council – Elizabeth Gillam; members of School Council; staff and students

FRIDAY 17 May
 The Dioceses of Nairobi (Kenya): †Joel Waweru Mwangi; Aba Ngwa North (Nigeria): †Nathan Kanu; Ikwuano (Nigeria): †Chigozirim Onyegbule
 The Diocese of the Northern Territory: †Greg Anderson; Clergy and People
 The Parish of Holland Park: Allan Paulsen, Bernard Thomas
 Society for St Francis
 The Southport School, Southport: Headmaster – Greg Wain; Chaplain – Jonathan Whereat; Chair of School Council – Fraser Perrin; members of School Council; staff and students


SATURDAY 18 May
 The Dioceses of Nakuru (Kenya): †Joseph Muchai, †Musa Kamuren; Abakaliki (Nigeria): †Monday Nkwoagu; Ilaje (Nigeria): †Fredrick Olugbemi
 The Diocese of North Queensland: †Keith Joseph; Clergy and People
 The Parish of Inala: Carol Palmer, Bev Bell, Bob Walsh, Lindsay Howie, Alex Gater
 Kilcoy Country Companions
 The Springfield Anglican College, Springfield: Head of College – Darren Pitt; Chaplain – Erika Williams; Chair of College Council – Tim Reid; members of College Council; staff and students

SUNDAY 19 May
 Pray for the Anglican Church of Melanesia: †George Takeli – Archbishop of the Anglican Church of Melanesia and Bishop of Central Melanesia
 The Diocese of North West Australia: †Gary Nelson; Clergy and People
 The Parish of Indooroopilly: Sue Wilton, Mervyn Thomas, Howard Munro, John Cuffe
 Anglican Men’s Society
 Toowoomba Anglican School, Toowoomba: Head of School – Simon Lees; Chaplain – Zoe Browne; Chair of School Council – Mac Drysdale; members of School Council; staff and students

MONDAY 20 May
 The Dioceses of Nambale (Kenya): †Robert Magina Barasa; Aberdeen & Orkney (Scotland): †Anne Dyer; Ile – Oluji (Nigeria): †Abel Oluyemi Ajibodu
 The Diocese of Perth: †Kay Goldsworthy; Assistant Bishops: †Kate Wilmot, †Jeremy James; Clergy and People
 The Parish of Ipswich North: Stephen Monseigneur
 Service Personnel Anglican Help Society
 West Moreton Anglican College, Karrabin: Principal – Geoff McLay; Chaplain – Julie Craig-Leaves; Assistant Chaplain – Brenda Davis; Lay Minister – Juliana Bate; Chair of College Council – Ian Lupton; members of School Council; staff and students

TUESDAY 21 May
 The Dioceses of Namibia (Southern Africa): †Luke Pato; Abuja (Nigeria): †Nicholas Okoh
 The Diocese of Riverina: Donald Kirk – Bishop Elect; Rob Harris – Administrator; Clergy and People
 The Parish of Ipswich: Steve McMahon, Stephen Monsiegneur, Michele Knight, Simon Arok, Elizabeth Chol, Susan Buchanan, Kevin Ellem, Dianne Leitch, Donald Stewart, Gavin Ott, John Bell
 St Mark’s Anglican Social Services, Logan
 All Saints Anglican School, Merrimac: Headmaster – Patrick Wallas; Chaplain – Ann McGuinness; Chair of School Council – John Fradgley; members of School Council; staff and students

WEDNESDAY 22 May
 The Dioceses of Namirembe (Uganda): †Wilberforce Kityo Luwalira; Abyei (South Sudan): †Michael Deng K Bol; Accra (West Africa): †Daniel Sylvanus Mensah Torto
 The Diocese of Rockhampton: †David Robinson; Clergy and People
 The Parish of Ithaca-Ashgrove: Tiffany Sparks, Jack Hammer, Kathy Hammer, Pam Hynd, Geoffrey Traill
 Logan Multicultural Ministry
 St John’s College UQ: Warden – Vacant; Chaplain – Ceri Wynne; Chair of Council – John Peden; members of College Council; staff and students


THURSDAY 23 May
 The Dioceses of Nandyal (South India): †Eggoni Pushpalalitha; Adelaide (Australia): †Geoff Smith, †Timothy Harris, †Chris McLeod
 The Diocese of Sydney: †Glenn Davies; Assistant Bishops: †Ivan Lee, †Peter Hayward, †Christopher Edwards, †Peter Lin, †Michael Stead; Clergy and People
 The Parish of Ithaca-Red Hill: Bill Colbrahams – Locum
 Anglicare SQ TRACC Logan Foster & Kinship Care
 St Francis Theological College, Milton: Principal – †Jonathan Holland; Academic Dean – Peter Kline; staff; sessional lecturers and students

FRIDAY 24 May
 The Dioceses of Nasik (North India): †Pradip Kamble; Afikpo (Nigeria): †Paul Udogu; Ilesa (Nigeria): †Samuel Olubayu Sowale; Ilesa South West (Nigeria): †Samuel Egbebunmi
 The Diocese of Tasmania: †Richard Condie; Assistant Bishop †Chris Jones; Clergy and People
 The Parish of Jandowae: Ian Harris – Locum
 Anglicare SQ Homelessness Services for Women & Families
 Anglican Schools Australia Management Committee and Member Schools: President – Peter Laurence

SATURDAY 25 May
 The Dioceses of Nasir (South Sudan): †Simon Lual Bang Jal; Agra (North India): †Prem Prakash Habil; The Episcopal Church of Indianapolis: †Jennifer Baskerville-Burrows, †Catherine Waynick
 The Diocese of The Murray: †John Ford; Clergy and People
 The Parish of Jimboomba: Dan Talbot, Ken Spreadborough, Maurice Collins, Jillian Crawford, David Lunniss
 Anglicare SQ Governance, Risk and Assurance
 All Anglican Schools Business Managers/Bursars and Senior Leaders

SUNDAY 26 May
 Pray for all members of the Anglican Communion around the world;
For the Archbishop of Canterbury: †Justin Welby and all primates and bishops;
For members of the Anglican Consultative Council;
For the Secretary General: †Josiah Idowu-Fearon;
For the staff at the Anglican Communion Office in London and the UN offices in Geneva and New York
 The Diocese of Wangaratta: †John Parkes; Clergy and People
 The Parish of Kangaroo Point: Gary Harch, Colin Cussen
 Anglicare SQ Services – Children and Families Leadership
 State School Teachers

MONDAY 27 May
 The Dioceses of Natal (Southern Africa): †Dino Gabriel, †Tsietse Edward Seleoane; Aguata (Nigeria): †Christian Efobi
 The Diocese of Willochra: †John Stead; Clergy and People
 The Parish of Kawana Waters: Steven Wockner, Ron Robins, Robert Chippendale, Michael Martin, Allen Neil, Bob Woolner, Christine Woolner
 Anglicare SQ Services – Residential Aged Care and Retirement Villages

TUESDAY 28 May
 Pray for the National Indigenous Bishop (Canada): †Mark Lawrence MacDonald; The Diocese of Ahoada (Nigeria): †Clement Ekpeye
 The Parish of Kenmore-Brookfield: Jan Crombie, John Arnold, David Dean, Geoffrey Reeder
 Anglicare SQ – Community Aged & Disability – Caboolture

WEDNESDAY 29 May
 The Dioceses of Aipo Rongo (Papua New Guinea): †Nathan Ingen; Ajayi Crowther (Nigeria): †Olugbenga Oduntan; The Episcopal Church of the Navajoland Area Mission: †David Bailey
 The Parish of Kilcoy: Jilleen Chambers
 Anglicare SQ – Community Aged & Disability – Gold Coast

THURSDAY 30 May
 The Dioceses of Ndokwa (Nigeria): †David Obiosa; Akobo (South Sudan): †John Jock Chol
 The Parish of Kingaroy: Val Graydon – Locum
 Anglicare SQ – Community Aged & Disability – Gold Coast – Robina Respite Centre


FRIDAY 31 May
 The Dioceses of Nebbi (Uganda): †Alphonse Watho-kudi; Akoko (Nigeria): †Gabriel Akinbiyi; Akoko Edo (Nigeria): †Jolly Oyekpen; The Episcopal Church of Iowa: †Alan Scarfe
 The Parish of Laidley: Bob Blackburn – Locum, Bill Ross
 Anglicare SQ – Community Aged & Disability – Gold Coast – Southport Respite Centre